Dobra vzgoja omogoča otroku zdrav razvoj in napredek. Starši so pomemben del vzgoje otrok in s tem soustvarjajo otrokov »model sveta«. Zato je ključno (čeprav pri vzgoji največkrat prezrto), da se starši v svoji vlogi počutijo dobro, kompetentno.
Na tak način dosežemo, da vzgoja ne ostane le v teoriji pač pa se prenese tudi v prakso. Otroci so namreč še kako dobri »senzorji« občutkov in razpoloženj. V primeru, da se njihovo zaznavanje ne sklada z opazovanim vedenjem, bo prišlo do vzgojnega šuma in s tem do negativnih rezultatov.
Vzgoja naj:
- Podpira razvoj virov, ki jih otrok nosi v sebi.
- Ustvarja varno okolje, kjer se otrok lahko razvija.
- Ustvarja varno okolje za starše, ki otroka vzgajajo in se pri tem počutijo dobro in izpolnjeno.
- Omogoča izražanje brez strahu in sramu, tako za otroke kot starše.
- Oblikuje prostor za učenje iz napak brez občutkov krivde.
PFS program za starše
V dolgoletni praksi dela z družinami in starši smo ugotovili, da skupinski programi za starše oz. podporne skupine sicer nudijo širok prostor spoznavanja koristnih vsebin in oporo pri vzgoji ter medsebojno podporo. Umanjka pa specifična obravnava konkretne situacije staršev oz. družine z analizo vzrokov in oblikovanja ključnih rešitev, ki so oblikovane »po meri« in zato bolj učinkovite.
Zato smo oblikovali fleksibilen program za starše, ki na ključnih področjih vzgoje s psihologom obravnava specifične izzive, s katerimi se srečuje posamezna družina.
Tako se izognemo pogostemu razočaranju staršev, ki kljub veliko »teorije«, spoznanj in vpogledov, v praksi ne uspejo z ustreznimi rešitvami.
Program vsebin v celoti prilagodimo potrebam družine in staršev in omogočimo, da se posvetimo vsebinam, ki so za družino najbolj pomembne.
Glavni poudarki programa, ki so lahko v celoti ali le delno gradniki končnega programi so področja, ki se jih pri vzgoji tudi sicer težko izognemo:
- Razlike med razvajanjem in ljubeznijo
- Pohvala in kritika
- Reševanje konfliktov
- Sklepanje dogovorov
- Postavljanje mej
- Podpora otroku pri sprejemanju odločitev
- Izražanje čustev, zaupanje
- Komunikacija
- Delovne in učne navade, šolski izzivi
- Spolnost
- Preživljanje prostega časa
Potek programa
Izvajanje programa poteka v kombinaciji tedenskih srečanj po eno uro z obema staršema (oz., če ni mogoče, z enim staršem) in psihologom svetovalcem ter aktivnosti v družini.
Obsega najmanj 5 in največ 12 srečanj. Program sestavimo individualno, zastavimo cilje, ki jih na koncu programa tudi ovrednotimo.
Lokacije: Ljubljana, Domžale, Maribor.