Kako pogost je termin "zvestoba" oziroma "nezvestoba" pri svetovalnem, terapevtskem delu? Kje se največkrat pojavlja in zakaj menite da je temu tako?
Termina zvestoba in nezvestoba se najpogosteje pojavljata na področju partnerskega svetovanja, omenjata pa se tudi sicer, pri obravnavi raznovrstnih odnosov, torej na odnosnem področju, ki ni nujno partnerski. Zvestoba je pojem oz. lahko rečemo tudi vrednota, ki naj bi bila po dojemanju in občutenju večine pomemben del temeljev odnosa. Kaže se seveda v različnih oblikah, kar ni odvisno le od specifike oz. vrste odnosa, v katerega smo vključeni. Veliko težo nosi tudi zato, ker v širšem dojemanju ne pomeni le pripadnosti pač pa tudi sprejetost.
Kako reševati probleme nezvestobe v partnerskih odnosih? V kolikih primerih pari ostanejo skupaj?
Težko bi izpostavila specifičen »načrt« oz. »recept« reševanja problema nezvestobe v partnerskih odnosih. Res pa je, da gre predvsem za ponovno vzpostavljanje in gradnjo zaupanja med partnerjema. Pri tem je pomembna komunikacija, razumevanje različnih modelov sveta – tako lastnega, kot partnerjevega in s tem lažje razumevanje vzrokov in posledic. Nujno je doseganje stanja pomiritve s preteklostjo, s tem mislim na bolečino, prizadetost, ki v zdravem in srečnem odnosu le-tega le kali in ruši.
Prav tako je težko oceniti, koliko parov ostane skupaj na dolgi rok, saj čas, ko sta partnerja v svetovalnem procesu, seveda ni pravo merilo. Z zagotovostjo, ki izhaja iz izkušenj, pa lahko trdim, da so pari, ki zaznajo problem nezvestobe in so ga pripravljeni (skupaj!) reševati tudi s pomočjo svetovanja, že s tem izkazali veliko pripravljenost ter zrelost in velikem številu primerov uspeh ne izostane. Pravzaprav je to možnost za osebnostno rast ter skupno rast para, saj so težave in vzroki, ki so pripeljali do nezvestobe, dobili možnost razrešitve, in v tej perspektivi vsebuje stiska tudi marsikaj pozitivnega, priložnost, da je odnos boljši.
Ali je pri mladih (do 30 let) varanje v porastu ali ne? Zakaj menite da je temu tako?
Problemi in stiske, ki se pojavljajo v partnerskem odnosu, večinoma niso pogojeni s časom, generacijami. Res pa je, da je zaradi trenutnega stanja v družbi, ki povzroča, predvsem med mladimi, veliko negotovosti in s tem tudi občutkov nemoči, pri mladih parih zaznati potrebo po iskanju in ustvarjanju (čustveno) varnega okolja in zato je zvestoba še toliko bolj cenjena in tudi prakticirana.
Menite, da smo ljudje "narejeni", da bi bili zvesti ali nam to doprinese vzgoja, socializacija?
Pogledi na to vprašanje so deljeni. En del stroke zavzema stališče, da monogamnost ni naravno stanje, drug del ima nasprotno mnenje. Vendar odgovor na to vprašanje danes, v današnji kulturi in s tako dolgo zgodovino raznovrstih vplivov na človeka, posameznika, niti ni tako pomemben. Namreč ne glede na vzrok, je zaradi prej omenjenih vplivov, omenjena naravnanost vsajena globoko v naše bistvo in ima zato na vsakega posameznika nesporen vpliv in pomembno »barva« posameznikovo doživljanje in njegove odnose.
(mag. Polona Fister v študentskem časopisu Kažin, marec 2012)