Organizacije se med seboj razlikujejo glede potreb po sodelavcih, s katerimi sodelujejo. Sodelavce izbiramo glede na specifike področja dela pa tudi z upoštevanjem skupine zaposlenih, ki ustvarja unikatno delovno okolje. Zaradi potreb organizacije v to delovno okolje občasno vstopi nov sodelavec.
Izbor »pravega sodelavca« po eni strani določajo strokovne zahteve dela. Kompetence, ki jih kandidati dokazujejo z dokazili o znanjih in izkušnjah so dober pokazatelj in zagotovilo za uspešnost strokovnjaka pri delu. Kljub temu pa se velikokrat izkaže, da izbor nekega sodelavca, ni bil pravi. Zakaj?
Uspeh dela posameznika je odvisen tudi od osebnostnih lastnosti in socialnih veščin, s katerimi se bo najprej kar najbolje vključil v že obstoječe delovno okolje ter skupino zaposlenih, s katerimi sodeluje; nato pa bil še sposoben dobrega sodelovanja s strankami in poslovnimi partnerji tudi v smislu reševanja problemov, konkuriranja, sklepanja poslov itd.
Zato je pri izbiri ustreznega kandidata izjemno pomembno odločanje na podlagi informacij o kandidatu, ki jih zagotovi izdelava (psihološkega) profila kandidata s pomočjo strokovne ocene na podlagi pisnih orodij ter razgovora s kandidatom.
Na ta način bo na podlagi ugotovljenih rezultatov in informacij o kandidatih odločitev pravilnejša in uspeh dela ter delovnega sodelovanja boljši.
Izdelava profila zaposlenega (kandidata) zahteva veliko znanja in izkušenj dela s kandidati tako v procesu kadrovske selekcije kot v delovnem procesu. Psihološka znanja so temelj vseh nadaljnjih ocen in interpretacij. Temelj uspeha pri kadrovski selekciji, ki jo za izbrane naročnike izvajamo v PFS, je gotovo znanje, osnovano na bogatih izkušnjah, ki ga nadgrajujemo z najnovejšimi informacijami s področja psihologije dela, psihologije osebnosti ter poslovnih znanj. Pri svojem delu uporabljamo priznana standardizirana orodja.