Vas življenje velikokrat postavlja pred težke odločitve? Si nekaj želite pa si tega ne upate uresničiti? Znate oceniti zastavljeni projekt z vseh zornih kotov? Ste sposobni zastavljene cilje obogatiti z novimi, odličnimi idejami?
Strategija, ki nam pri tem pomaga je zelo preprosta, se imenuje Disneyeva strategija. Pravzaprav se je nevede poslužujemo vsakodnevno, žal navadno le delno in zato ne daje tako dobrih rezultatov, kot bi jih sicer. Za kaj gre?
Walt Disney, svetovno znan producent animiranih filmov, je imel izjemne ustvarjalne zmožnosti. Ena izmed njegovih najpomembnejših značilnosti pa je bila ta, da je o stvareh razmišljal z različnih zornih kotov. Sposoben se je bil postaviti v vlogo sanjača, vizionarja, stvarnega načrtovalca in izvajalca ter kritika in ocenjevalca. O ciklusu teh treh različnih položajev govorimo kot o ustvarjalnem ciklusu, saj spodbuja ustvarjalno mišljenje, omogoča učinkovite spremembe, uspešno načrtovanje in vrednotenje projektov.
Vas strategija spominja na vaš način razmišljanja o izbranih načrtih? Kje je torej ključna razlika, ki prinese uspeh? Res je, da na tak način pravzaprav večina nas vsakodnevno razmišlja: malo »sanja«, razvija, premišljuje o preprekah ter načrtuje izvedbo. Vendar: ključno pri Disneyevi strategiji je to, da vsako »vlogo izpeljemo« od začetka do konca, ne da bi se vmes »oglašala« druga dva vidika.
1. Ko začrtamo nek cilj pustimo, da izpeljemo »ŽELIM« fazo brez pomislekov na težave ter premišljevanja o izvedbi. V tej vlogi verjamemo, da je vse mogoče, pustimo domišljiji svojo pot in iščemo še nove ideje kljub morda že začrtanemu cilju.
2. Ko končamo s fazo »ŽELIM« je čas za fazo »KAKO« Tu naredi realist v nas načrt projekta, izvedbe vsega zastavljenega, deluje kot da je cilj dosegljiv, določi časovni okvir in poskrbi, da je napredek merljiv.
3. Temu sledi faza »MOŽNOST ZA« faza kritika. Tu zaznavamo ovire, uporabljamo logiko in sklepanje, ugotavljamo, kaj manjka, sprašujemo »kaj če se pojavijo težave«, preverimo ali so ideje in načrt sprejemljivi.
4. Po celotnem krogu vseh treh vlog se ponovno vrnemo v fazo »ŽELIM«. Ta sedaj služi motivaciji ter nabiranju energije za izvedbo zastavljenega.
Izjemno pomembno je torej, da vsako posamezno fazo izpeljemo v celoti, brez prekrivanja ostalih faz. Vso to strategijo lahko izvedemo tudi z različnimi osebami (ali skupinami oseb), tako da vsaka predstavlja drugo fazo in deluje po principu svoje vloge.