Znanstveniki kalifornijske univerze so našli genetsko povezavo med občutenjem fizične bolečine ter socialno občutljivostjo (objavljeno avgusta 2009 v izdaji Proceedings of the National Academy of Sciences).
Ugotovitve dajejo znanstveno težo izrazu »boleča zavrnitev«. Gen, ki uravnava delovanje učinkovine za lajšanje bolečine, je aktiven tudi v primerih, ko doživimo bolečo izkušnjo na družbenem področju. Ker so družbene vezi, socialni stiki tako izjemnega pomena za človeško vrsto, ima občutek bolečine ob socialnem primanjkljaju vlogo zagotavljanja, da se bo človek stanju socialne izolacije izogibal.
Odkritje celo dokazuje, da lahko občutek ob romantični zavrnitvi enačimo z zavrnitvijo v neki socialni skupini (npr. (ne)sprejem v šolski nogometni klub), saj morfij oba občutka bolečine enako ublaži.
Boleča izkušnja ob življenjskih prelomnicah je torej naša naravna »danost«, s tem nas je opremila že narava.
Naslednji korak, ki je morda še bolj pomemben, pa je soočanje s situacijo ter uspešno prebolevanje izgube, ki se zaključi z zmožnostjo oblikovanja novega, uspešnega odnosa oz. vključitve v socialno sredino.
Za doseganje tega cilja je v veliko pomoč podpora v svetovalnem procesu, ki usmerjeno in kontrolirano vodi korake in odločitve posameznika k osebnemu zadovoljstvu. Medosebni odnosi so izjemno pomembno področje v osebnem življenju. Zato vplivajo tudi na naše ravnanje v vsakdanjem življenju, in se »prelivajo« celo v druge sfere, na primer na kariero.
Ukrepanje, ko v odnosih in komunikaciji močno »zaškripa«, je pozno, čeprav ne nujno neuspešno. Seveda pa lahko računamo na boljše rezultate, če kakršnekoli probleme in napetosti rešujemo sproti.