Neplodnost je problematika, o kateri nekoliko več govorimo šele v zadnjih letih. Na področju medicine je zdravljenje doživelo velik razvoj, zdravniki lahko dandanes nudijo pomoč tako neplodnim ženskam, malo manj neplodnim moškim in mnogim izmed njih uspe pri zanositvi in donositvi otroka.
Vendar je pot do »cilja« lahko zelo dolga ter psihično naporna. Pravzaprav je to kar pravilo in na žalost ne izjema. Ne smemo pa pozabiti tudi tega, da marsikateremu ne »uspe«.
Podpora pri vseh težavah, ki par spremljajo na poti soočanja z neplodnostjo ter iskanja rešitev, je nujno potrebna. Sicer se zelo pogosto zgodi, da je stiska tako huda, da povzroči popolno otopelost, obup, razdor med partnerjema in tudi ko je težko pričakovan otrok »tu«, psihično sesuta starša ne moreta primerno čustvovati in se spopadati z vsem, kar prinese vsakdanjih. Pogosto se pojavi depresija, tudi neke vrste izgorelost.
Začne se že pred zdravljenjem. Ko par po nekajmesečnih »poskusih« zanositve mrzlično čaka mesečne rezultate domačih testov zanositve. Prave črtice ni in ni. Spolni odnosi pa postajajo obsesija zanositve: kdaj, kako, kolikokrat, da bi le uspelo.
Nadaljuje se z zdravljenjem na kliniki za neplodnost. Neprijetne preiskave zanj, ki pa niso obširne. Toliko več preiskav, velikokrat bolečih in psihično napornih zanjo. Zdravila, hormonska terapija za ženske, ki povzroči »vzpone« in »padce« v čustvovanju ter splošnemu počutju.
Tema pogovora in razmišljanja se pri neplodnem paru zoža na zanositev in tako želenega otroka. Ter na žalost ob prvem, drugem, tretjem … neuspehu.
Kljub razvijajoči se medicinski pomoči pa je del psihološke pomoči v procesu zdravljenja izrazito zanemarjen. Možen je sicer obisk pri kliničnem psihologu a ta možnost parom ni ponujena avtomatično, pomoč si morajo poiskati sami. Tudi če želijo še strokovno psihološko pomoč, je na kliniki le ta omejena na skopo enkratno, morda nekajkratno svetovanje.
Psihološka podpora, svetovanje v primeru neplodnosti, pa je nujno skozi ves čas: začne se še pred začetkom klinične obravnave in priporočljivo traja ves čas zdravljenja, lahko pa tudi še po zaključku, glede na potrebe.
PFS psihološko svetovanje v primeru težav s plodnostjo uspešno pomaga parom pri premagovanju življenjskih stisk na poti do družine.
- soočanje z občutki sramu in zadrege ter občutki lastne nezmožnosti
- kognitivno vedenjski pristop za soočanje z disfunkcionalnimi sporočili glede neplodnosti (lastnih ter okolice)
- obvladovanje tesnobe med IVF postopki
- partnersko svetovanje kot podpora medosebni komunikaciji v stiski
- obravnavanje spolnosti, ki postane izključno namenska in nič več ljubeče dejanje
- podpora pri žalovanju (izgube)
- različni pristopi za ohranjanje psihične in s tem posledično fizične moči pred, med in po postopku
- sprejemanje nosečnosti, poroda in morebitne rizičnosti
- sprejemanje nove vloge (mama/oče) ob nastanku družine
S pristopi, ki so specifični glede na potrebe posameznikov in para omogoča vzdrževanje dobre psihične kondicije, ki je nujen element za uspešno zdravljenje.